כ"ו אלול התשע"ח

לעבור לאינטרנט מסונן

לעבור לאינטרנט מסונן

הכול מתחיל מפעולה בסיסית אך קריטית: לעבור לספק אינטרנט מסונן.

אכן, יש סיבות טובות די הצורך כדי לנמק הימנעות מנקיטה בפעולה זו; נכון גם שאינטרנט מסונן איננו פתרון לבעיה. אבל אינטרנט מסונן הוא תנאי הכרחי עבור מי שמבקש להגיע למצב בו הוא חודל לצרוך תכניים לא רצויים, גם אם זהו תנאי הכרחי לא מספיק. (יתכנו מקרי קצה שבהם מעבר לאינטרנט מסונן הוא לא אפשרי, כמו במקרים של עבודה במשרד בו אין דרך להתקין סינון; כאן המדובר הוא על המקרה הסביר).

ההסבר לחיוניות המעבר לאינטרנט מסונן מיוסד על עובדה פשוטה - העובדה שהאינטרנט הפתוח "מזמין" אותנו לתכנים הבעייתים. עצם הזמינות התמידית מגבירה את השימוש שלנו בתכנים הללו. כאשר האינטרנט מסונן, הזמינות פוחתת דרמטית, וכך גם השימוש בפועל במידע המיני שאנו כה מבקשים לחדול מצריכתו. זו האמת: פרצה קוראת לגנב, וכשקוראים לגנב - הוא בא.

אם החשש שלך נובע מהמבוכה המצפה לך כאשר תזדקק להסביר לאישה, להורים או לחברים על המעבר לאינטרנט הכשר, אנו יכולים להרגיע אותך שזו לא בעיה אמיתית. קיימים דרכים ופתרונות מגוונים להתמודד עם האתגר הזה. הדרך המומלצת היא, ליצור שיח כללי ופתוח על הסכנות שבאינטרנט הפתוח. למשל, "ראיתי בעלון בשבת בבית כנסת על החשיבות של אינטרנט כשר, ונראה לי שזה דבר חשוב וכדאי שגם אצלנו בבית נעבור לאינטרנט כשר". בצורה כזאת, מגיעים להחלטה משותפת ולהסכמה הדדית ללא מחיר החשיפה האישית, ומנגד לא נוקטים בפעולה חד צדדית שעלולה ליצור התנגדות ואנטגוניזם.

חשוב לציין: אנחנו לא ממליצים על התקנה של תוכנת סינון, אלא על מעבר לספק אינטרנט מסונן מוכר (כמו נטספארק, רימון ואתרוג). הניסיון מוכיח שתוכנות־סינון אינן יעילות, ועצם האפשרות להסיר אותן הופכת אותן ליעילות אפילו פחות. לעומת זאת, חיבור לספק אינטרנט מסונן, יחד עם מכשיר 'כשר', נמצאו יעילים ביותר למניעת גישה למידע הבעייתי.

שיעורי בית

-> זה הזמן לעבור לאינטרנט מסונן בכל מכשיר שברשותך המחובר לרשת-האינטרנט. זה כולל את: הסמארטפון, המחשב בבית והמחשב בעבודה. לפניך רשימת האפשרויות הכוללת את מלוא הפרטים לביצוע הצעד החשוב הזה. הדפס את הרשימה וסמן V על כל פעולה שבוצעה. אל תדחה זאת למחר!