הפורנו כמפלט מקשיי החיים

הפורנו כמפלט מקשיי החיים

תחשוב שאתה הולך ברחוב וגשם מתחיל לטפטף. אתה פותח את המטרייה ומיד מרגיש טוב יותר. מה יקרה בפעם הבאה שיתחיל לרדת גשם? כמובן, אתה תפתח את המטרייה שוב. או תחשוב על מצב אחר בו אתה נכנס לרכב ומתחיל בנסיעה בלי לחגור את חגורת הבטיחות, והרכב מתחיל לצפצף בקול מעצבן. אתה חוגר את החגורה ושקט משתרר, כמובן שבפעם הבאה תשתדל לחגור את חגורת הבטיחות כדי להימנע מאי הנעימות של הצלצול המעצבן.

העיקרון הפשוט הזה הוא המשלים של העיקרון הקודם, והוא נקרא חיזוק שלילי. אם אני עושה פעולה שגורמת לי להימנע מתחושה לא נעימה, התוצאה תהיה שאחזור על אותה פעולה שוב ושוב.

אחרי שאדם מתחיל לצפות בפורנו, הוא מגלה שבנוסף להרגשה הטובה שזה גורם לו, הצפייה גם יכולה לעזור לו לברוח מהרגשות ותחושות שליליות ולא נעימות. נניח שאדם מרגיש בודד, ובנוסף בדיוק קיבל נזיפה מהבוס במשרד, נקלע למריבה עם אשתו או קיבל ציון נמוך במבחן. אם הוא יצפה כעת בפורנו, הוא ירגיש שהתחושות הקשות נעלמות והוא שוב מרגיש טוב עם עצמו (עד אחרי הנפילה כמובן…). בפעם הבאה שהוא ירגיש רע, הוא יברח שוב אל הצפייה בפורנו כי היא הפכה להיות מחזק שלילי כל כך טוב. בדיוק כמו האדם שפותח מטרייה כדי לא להירטב וכמו האדם שחוגר חגורת ביטחון כדי לא לשמוע צפצוף מעצבן, אדם צופה בפורנו כדי לא להרגיש תחושה לא נעימה.

אין אדם שאין לו קשיים בחיים, וגם אם יש תקופות יפות, תמיד יגיע הרגע שבו אדם יחוש רע כל כך, שהוא יסכים לעשות כל דבר כדי להימנע מהתחושה הזאת. אף אחד לא אוהב להרגיש רע, ובדרך כלל אנשים יסכימו לעשות הרבה מאוד כדי להרגיש טוב, בפרט אם יש להם אפשרות זמינה שהוכחה כמוצלחת. אדם שהתרגל לכך שהפורנו ישמש לו בתור מפלט ובריחה, יתקשה מאוד שלא לפנות לצפייה בפורנו ברגע קשה בפעם הבאה שהוא יגיע.

פעמים רבות, אנשים שנגמלו מצפיה בפורנו מדווחים שהקושי הגדול ביותר שלהם הוא ההתמודדות עם החיים בלי האפשרות לפנות לפורנו, יותר אפילו מאשר החיסרון של התחושה הטובה שנגרמת מעצם הצפייה, כי יותר קל לוותר על התחושות הטובות מאשר להתמודד עם התחושות הקשות. פעמים רבות הבסיס לכך הוא כבר בילדות, כאשר אדם לא לומד להתמודד כראוי עם אתגרים, עם קשיים ועם רגשות שליליים, ואז כאשר הוא נתקל בפורנו ומגלה לכאורה פתרון שעובד כל כך טוב, הוא לא יכול להפסיק את הצפייה בכל פעם שהוא מרגיש רע.

ישנה בדיחה על אדם שהיה דופק את הראש שלו בקיר שוב ושוב, וכששאלו אותו למה הוא עושה את זה ענה: כל כך כיף לי להפסיק… ניתן כמובן לצחוק על האדם בבדיחה, אבל במידה מסוימת זה בדיוק מה שעושה האדם שצופה בפורנו כדי להפסיק להרגיש רע, כי הפורנו לא באמת גורם לנו להרגיש טוב אלא הוא רק גורם לנו שנפסיק להרגיש רע - עד אחרי הנפילה שאז נרגיש אפילו יותר גרוע.