י"ד אב התשע"ח

זה מה שיש למדע לומר על הצפייה בפורנו

זה מה שיש למדע לומר על הצפייה בפורנו

אני מאמין מאוד שלהפסיק לראות פורנו זה השינוי הכי משמעותי שאתם יכולים לעשות לחיים שלכם היום, אבל יש הרבה סקפטיות בנוגע להפסקת הצפייה בפורנו מכיוון שהחברה למעשה מעודדת גברים ונשים צעירים לראות פורנו ולאונן.

זה נחשב נורמלי, זה נחשב בריא, ובגלל זה יש מיליוני אנשים על הכוכב הזה שלא מודעים לתופעות הלוואי המסוכנות של צפייה בפורנו.

אז היום אני הולך לשכנע אתכם לקחת על עצמכם את אתגר ההחלמה ולהפסיק לצפות בפורנוגרפיה לעד באמצעות ממצאים מדעיים שיגבו את טענותיי.

לפני שנקפוץ לתוך הפורנוגרפיה בעצמה אנחנו צריכים לדבר על מוליך עצבי קטן ומיוחד בשם דופמין. מה זה דופמין ולמה זה חשוב? דופמין הוא מוליך עצבי שאחראי על חיפוש "פרסים".

דומפין מעניק לנו את המוטיבציה והרצון לרדוף אחר פרסים אפשריים או מטרות ארוכות טווח. אם אי פעם השתוקקתם לקינוח זה היה בגלל הדופמין. אם אי פעם בזבזתם שעות על משחק מחשב כדי לעלות שלב זה היה דופמין. אם אי פעם גררתם את עצמכם מהמיטה בבוקר בשביל ללכת לשיעור זה היה דופמין. בלעדיו הייתם מאבדים את כל המוטיבציה לצאת החוצה ולעשות דברים.

מדענים אפילו ערכו מחקרים בהם הם כיבו את קולטני הדופמין בעכברושים וגילו שהעכברושים הפכו להיות כל כך עצלנים שהם מתו מרעב למרות שהיה להם אוכל בכלוב. פשוט לא הייתה להם מוטיבציה.

סמים כמו קוקאין והרואין משפיעים על קולטני הדופמין במוח. הם מגרים את קולטני הדופמין ברמות גבוהות מאוד שהגוף מנסה באופן קבוע לשמר כקו בסיס.

אז כשהקולטנים פוגשים רמות לא טבעיות המוח פועל על ידי הורדת מספר הקולטנים הכולל.

מה ההשפעה של רמות נמוכות של דופמין?

מחקרים מראים שאנשים עם כמות נמוכה של קולטני דופמין סובלים מתופעות הלוואי הבאות - עייפות, חוסר מוטיבציה, נדודי שינה שינוי מצב רוח, איבוד זיכרון, חרדה חברתית, חשק מיני נמוך, השתוקקות לסוכר, לחץ, חוסר יכולת להתחבר לאחרים, וחוסר יכולת להתרכז. יש גם מספר עולה של ראיות שמראות שרמות נמוכות של דופמין הם גורם ישיר של דיכאון.

אתם וודאי חושבים "טוב זה רק בהקשר לסמים קשים אין סיכוי שלפורנו יש השפעה דומה על מערכת העצבים כמו לקוקאין", וכאן אתם טועים. גירוי מיני הוא למעשה הפעילות שהכי מגרה את הדופמין שאתם יכולים לעשות באופן טבעי, מכיוון שמין הוא חיוני להישרדות הגנים שלכם אז הגוף תמיד נותן לכם את הפרס הגדול ביותר בשבילו. הוא מעלה את רמות הדופמין לסביבות 200 אחוז שזה כמו מורפיום וקצת פחות מקוקאין שמעלה את הרמות ל 300 אחוז. ובניגוד לקוקאין שמעלה את הדופמין ל 300 אחוז רק לכמה דקות, לפורנו יש יכולת להישאר מעל ל 200 אחוז למשך כמה זמן שתרצו.

זה קורה בשל דבר שנקרא אפקט קולידג'. כשמדענים שמו עכבר זכר בתוך כלוב עם נקבה הם שמו לב שהעכבר יקיים הרבה יחסי מין, אבל לאורך זמן הזכר יתחיל להיות פחות ופחות מעוניין. זה מראה שרמות דופמין ירדו במשך הזמן. למרות זאת כשנקבה חדשה הוצגה לזכר רמות הדופמין שלו עלו כל הדרך בחזרה והוא הצליח לעשות את זה שוב.

למעשה אם המדענים היו ממשיכים להציג נקבות חדשות לתוך הכלוב שלו הוא היה ממשיך לקיים יחסים עד שהוא לא יוכל לזוז באופן פיזי.

ההשפעה הזאת קיימת ב 100 אחוז בבני אדם. זה אומר שבזמן צפייה בפורנו אפשר להשאיר רמות דופמין גבוהות באופן קבוע על ידי צפייה בסרטונים שונים. כל סרטון ווידאו כל קליפ חדש שאתם רואים הוא כמו לקחת עוד מנה קטנה של קוקאין.

ובניגוד לקוקאין שיש גבול לכמה שאתה יכול להשתמש בו בגלל המחיר הגבוה שלו קושי להשיג וסיכון למנת יתר, יש סיכוי גדול שתצפו בפורנו במשך שעות על גבי שעות כל פעם. וזכרו שבכל הזמן שאתם צופים בפורנו אתם מפציצים את המוח שלכם עם רמות דופמין ששוות לאלה שנגרמות על ידי סמים קשים.

וכמובן כשזה קורה המוח שלכם מתחיל להקטין את כמות קולטני הדופמין במוח ובמשך שנים של צפייה בפורנו אתה תקוע עם נזק רציני למעגלי הפרס של דופמין.

זו סיבה רצינית מדוע הרבה גברים סובלים מבעיות נפשיות כמו חרדה חברתית דיכאון חוסר מוטיבציה. זה מכיוון שהם באופן קבוע מקלקלים את הדופמין. והחלק הכי גרוע הוא שהחברה למעשה מעודדת אותם לעשות זאת.

זאת לא הפתעה שאנשים שלוקחים על עצמם את אתגר ההחלמה ומפסיקים לצפות בפורנו מדווחים על דברים כמו יותר מוטיבציה, יותר חשק מיני, פחות חרדה, עלייה בכישורים חברתיים והרגשה של חיים חדשים.

שוב זה בגלל שכשהם סוף סוף הפסיקו לראות פורנו רמות הדופמין שלהם החלו לחזור לגובה נורמלי.

קחו על עצמכם את אתגר ההחלמה ואני יכול להבטיח שתראו את אותן תוצאות.

(מתורגם מאתר NoFap)