א' סיון התשע"ח

להכין את "תכנית החופש" האישית

איך שחקני שח-מט טובים מנצחים את היריבים שלהם? כי הם מתקדמים כל הזמן כמה צעדים לפניהם. ישנה אמרה מפורסמת לפיה "מטרה בלי תכנית זה רק משאלה". המטרה שלנו כאן היא ברורה ופשוטה: אנחנו רוצים להפסיק לצפות בפורנו, אבל בלי מטרה - זה נותר משאלה שלא תתממש. אם אנחנו רוצים לממש את המטרה שלנו, אנחנו חייבים להכין תכנית לצורך כך.

כמובן, היינו רוצים למצוא איזה קסם שבאמצעותו נוכל להפסיק מיד ולעולם לא לחזור אחורה, או להשקיע זמן קצר בהשקעה מאוד מאומצת וזהו, אבל שינויים כאלו דורשים בדרך כלל השקעה לטווח ארוך יותר. כאשר אנחנו רוצים לשנות הרגלים, בפרט הרגל כמו שלנו, זה תהליך שלוקח זמן, והדרך להצליח בו היא לא באמצעות צעדים דרמטיים והחלטות מפוצצות אלא דווקא דרך הרבה צעדים קטנים שביחד יוצרים את השינוי הגדול שאליו אנחנו שואפים. לאורך התהליך כולו נפגוש עוד ועוד צעדים קטנים שהמטרה שלהם היא להביא את השינוי המיוחל.

מחקרים רבים הראו שהחלטות גדולות מידי בדרך כלל לא מחזיקות מעמד, וכולנו מכירים את ההחלטות של תחילת שנה שמתמוססות בדרך כלל לפני סיום החודש הראשון… מי מאיתנו לא החליט כבר מאות פעמים ש"זהו זה, לעולם לא אצפה בפורנו יותר!"? אבל החלטות לחוד ומציאות לחוד - לא הצלחנו לממש את ההחלטות האלו. גם בתכנית הנוכחית ישנם הרבה אפשרויות, אבל לא מספיק רק להחליט שאנחנו עושים את כולם, כי יש סיכוי גדול שגם את בהחלטה הזאת לא נצליח לעמוד. במקום זה אנחנו צריכים להחליט לעשות את הצעדים שנצליח לעמוד בהם, את הצעדים הקטנים האלו שביחד יוצרים שינוי.

חלק מהצעדים האלו קשורים ישירות להתמודדות שלנו וחלק לא. זה כולל כמובן יצירת אזורים בטוחים שבהם אין לנו גישה לפורנו, רכישת דרכי תגובה נכונות ועוד, אבל חלק אחר מהצעדים לא עוסקים ישירות בהתמודדות שלנו אלא בחלקים אחרים של החיים שלנו, כמו בריאות הגוף והנפש, יצירת קשרים חברתיים איכותיים ועוד. לחלק מהשינויים האלו נתחבר יותר ולחלק פחות, חלקם יהיו עבורנו יותר ברי יישום וחלקם פחות, אבל בכל מקרה, נצטרך תכנית מסודרת כדי להחליט מה אנחנו מיישמים מתי ואיך, וכך להגשים את המטרה שלנו. ההצלחה שלנו בתכנית תלויה בכך שתהיה לנו תכנית ברורה ומה טוב אם היא תהיה במקום נגיש שנוכל תמיד להוציא אותה כדי לראות מה אנחנו צריכים לעשות כעת, האם יש חלקים בתכנית שלא מתאימים וצריך לשנות אותם, ואיזה אפשרויות אחרות אפשר להוסיף לתכנית שלנו.

נכון שאנחנו רוצים לגרום לשינוי הזה במהירות האפשרית, אבל המטרה הסופית היא לא ליצור שינוי מהיר שלא יחזיק מעמד אלא שינוי עמוק שיחזיק אותנו ככה למשך שנים ארוכות. לכן החשיבות של התכנית הזאת היא כפולה, כי אנחנו רוצים למצוא את מה שעובד עבורנו ושזה יהיה מול העיניים שלנו כך שנוכל תמיד לראות מה הדברים שאליהם התחייבנו והאם אנחנו אכן עומדים בכך. גם כאן, לאורך זמן התכנית תשתנה כמובן, דברים שהיו רלוונטיים בתחילת הדרך יפסיקו להיות כאלו, ואילו דברים אחרים ייכנסו לתכנית, ולכן אנחנו צריכים לשמור על ראש פתוח, ובעיקר לזכור לחזור אל התכנית שלנו מפעם לפעם כדי לבדוק האם היא עדיין מתאימה לצרכים שלנו או שהגיע הזמן לעדכן אותה.

אז במקום שהחלום שלנו יהיה גדול ומפוצץ ושיהיה לו "תאריך יעד" שעד אליו אנחנו מוכרחים להצליח, במקום זה נכין תכנית לטווח ארוך, כזאת שנוכל לעמוד בה, כזאת שתגרום לנו שינוי אמיתי, ונדאג לעדכן אותה ולוודא שאנחנו אכן פועלים לפיה.