י"ט אלול התשע"ח

הדרכה להורים: השיחה החשובה עם הבן המתבגר

הדרכה להורים: השיחה החשובה עם הבן המתבגר

הילדים חזרו לחדר? לישיבה? לבתי הספר? – זה הזמן להתיישב על הספה ולקרוא: איך מתמודדים עם אחד האתגרים הגדולים בדורנו.

מתווה מפורט וחדשני: איך לשוחח עם הילד/המתבגר אודות ההיחשפות למידע לא רצוי ולא צנוע?

שיתוף פעולה מיוחד בין המטפל הרגשי ר' דובי ברוד והסופר ר' מנדי ברונפמן הוליד את המאמר שלפניכם. דובי תרם את הידע והתובנות המבוססות על נסיונו המקצועי ארוך השנים בטיפול בבעיות הללו, ומנדי את כושר הכתיבה, הבהירות, הדיוק והניסוח.

השניים התיישבו לכתוב יחד מאמר פורץ דרך שנועד להעניק להורים כלים להתמודד עם אחד האתגרים הדרמטיים בדורנו: ההיחשפות ההמונית של ילדים ונערים צעירים למידע בעייתי

הדברים הועברו לעיונם של כמה רבנים ואנשי חינוך, שעברו על המאמר בעיון רב והעירו את הערותיהם.

במאמר הזה הם מבקשים להניח על השולחן מתווה לפעולה מעשית בנושא הטעון, אותו הם מכנים "הפיל הגדול שבחדר". פיל, שלרוב מעדיפים להתעלם מקיומו, למרות שהוא בעל השלכות דרמטיות לעיצוב עתידו של הילד ונוגע ברבדים המנטליים והרוחניים באישיותו, כמו גם במגוון תחומי חיים יום־יומיים.

הדברים בנויים משלושה חלקים:

1. החלק הראשון מציג את הבעיה, משמעותה והיקפה, וגם ממפה את הפעולות שבאמצעותן אנו כהורים נוכל להתמודד עם הבעיה.

2. החלק השני עוסק בשאלה: כיצד עלינו להכין את עצמנו לשיחה ישירה עם הילד שלנו, בנושא טעון כל־כך. בחלק זה נבקש להתמודד עם כמה אתגרים, למשל: אתגר המבוכה – למה אנו כל כך נבוכים ומבועתים מהמחשבה על שיחה כזאת ומה אנו יכולים לעשות בנידון? אתגר התוכן – מה בעצם שיחה כזאת צריכה להכיל ומה היא לא צריכה להכיל? מה אנו אמורים לשדר? אילו כלים להעניק?

3. החלק השלישי יציע מתווה ומסגרת לקיום השיחה.

"הנושא שבו עוסק המאמר", מבהירים ברוד וברונפמן, "הוא נושא רציני ביותר. נודעות לו השלכות שאי אפשר להמעיט בערכן ומשמעותן לגבי המשך חייהם של ילדים רבים. טבעי, אפוא, שהוא לא עניין לקריאה קלה, ב"זפזוף" ובחצי עין. בהחלט נדרשים כאן עיון וריכוז. יחד עם זאת, אנו עשינו מאמץ– מתוך הבנה גדולה של רצינות הנושא – להציע כאן מתווה נוח לקריאה, בהיר ומנומק שעשוי להועיל מאוד, בוודאי לחלק משמעותי מהקוראים. אנו מציעים להשקיע את המאמץ, החיוני כל כך עבורכם ועבור ילדיכם, כדי לקרוא את הדברים בתשומת לב".

קחו לעצמכם 20 דקות (זמן משוער לקריאת המאמר), הדפיסו את המאמר המצורף. שבו בנחת על הספה, הכינו לעצמכם כוס קפה, וקראו אותו.

זה חשוב לכם, לילדכם, לנו כולנו.

להורדת הקובץ בפורמט להדפסה