שלב שלישי: שואלים מה אני באמת רוצה?

שלב שלישי: שואלים מה אני באמת רוצה?

ברור שזה לא מעשי להסתכל על עצמנו כל העת כצופים מהצד ולתרגל נשימות עמוקות. ולכן, בסופו של דבר, שתי הפעולות שתארנו עד כה הן פעולות נקודתיות שנועדו לסייע לשחרר את ההגה מהמצב של 'טייס אוטומטי', כדי שנוכל להחזיר את השליטה לידיים שלנו, או נכון יותר: להחזיר את השליטה למוח שלנו. כעת, ובכן, אחרי שנרגענו קצת אנחנו יכולים לחזור לחשוב בהיגיון.

--- אגב, מחקרים הראו שבזמן שבו אנשים צפו בפורנוגרפיה, החלק הקדמי שבמוחם, אותו חלק שאחראי על החשיבה ההגיונית, כמעט לא היה פעיל. הבשורה הטובה היא, שזהו תהליך שיכול להתהפך במהירות. הממצא היה שבערך ארבע דקות אחרי שהם הפסיקו לצפות בפורנו, החלק הזה של המוח חזר לפעילות מלאה ותקינה.

ובכן, בשלב הזה עלינו לשאול עצמנו את השאלה החשובה: מה אני באמת רוצה?

העובדה שאני נמשך לדבר מסוים אינה אומרת שאני באמת רוצה אותו. גם העובדה שאיני מצליח לשלוט בעצמי, אינה אומרת שמה שאני עושה הוא את שאני רוצה.

בדרך כלל, לא יכולנו לעצור ולשאול את עצמנו את השאלה הבסיסית הזאת, כיון שבכלל לא עצרנו לשאול שאלות. מה שהנחה אותנו עד כה היה רק המרדף אחרי התענוג הרגעי. אכן, כאשר החלק של המוח שלנו שאחראי על תכנון תכניות והוצאתן לפועל חזר לפעול, אנחנו יכולים לא רק לשאול את השאלה הנכונה, אלא גם לפעול בהתאם לתשובה.

ממבט ראשון, שאלה זו עשויה להיראות מוזרה: כלום יש שאלה מה אני רוצה במקרה הזה? ברור שאיני רוצה ליפול לריגוש המיני ולגרורותיו! אולם אם להיות כנים, ברוב המקרים התשובה היא הרבה יותר מורכבת, ובדיוק לכן חשוב שנשאל את השאלה הזאת: כאשר הרצון הפנימי האמיתי שלנו ברור לנו, קל יותר לפעול על פיו ולהתגבר על הפיתוי.

במילים אחרות, השלב הבא בהתמודדות עם גיבוש וזיקוק הרצון שלנו. עלינו לגרום לכך שתהא מצויה בנו הבנה ברורה אודות מה שאנו רוצים, מדוע אנו רוצים זאת, ומה טיבה של המוכנות שלנו לפעול למימוש רצוננו זה.

זהו צעד חשוב, מפני שלא פעם באה בפנינו התנגשות פנימית בין שני רצונות פנימיים. מצד אחד כה רוצים להמשיך לישון, אבל צריכים גם לקום כדי ללכת לעבודה; הלבטים הידועים: האם שווה להשקיע סכום מסוים ברכישת הפריט שאנו חפצים בו, וכך הלאה. בכל אחד מהמקומות האלו, יש לפחות שני רצונות, אולם רק אחד יכול להתממש.

לא יהא זה מפליא אם גם אחרי שנרגענו מסער הריגוש, ואנו חושבים כעת בצלילות־דעת, עדיין בלבול וחסר בהירות עוטים אותנו שעה שאנו מנסים להשיב לעצמנו על השאלה: מה באמת אנחנו רוצים כעת?

תרגול שיכול להועיל הוא - נטילת דף ועט, שרטוט שני טורים מקבילים, וכתיבה מפורטת: בטור אחד מדוע אני רוצה לצפות בתכנים מיניים, אולי גם לאונן, או לנקוט בפעולה מינית אחרת; בטור השני מדוע אינני רוצה לעשות זאת, מהם הדברים הלא רצויים שיבואו כתוצאה מנקיטה בפעולות שמופיעות בטור המקביל, וכיצד תראה ההרגשה החיובית של העמידה באתגר.

אם אנחנו כנים עם עצמנו, ושואלים את השאלה הזאת בלי לפחד, נגלה שאנחנו לא רוצים ליפול. נכון, מתחוללת בקרבנו התנגשות בין שני רצונות סותרים: אנחנו רוצים גם להנות מן המין, אך גם רוצים להתגבר ולא ליפול לתוך מלכודת הדבש שעבורנו היא רעילה כל כך (מבחינה מנטלית) - אבל מה שאנחנו באמת רוצים זה להתמודד בהצלחה ולהישאר נקיים.