ג' אלול התשע"ח

9 "מחלות" של הנפש שמונעות מכם להיות מאושרים

9

מאת: רחל מנשרוב

הקשר בין המצב הגופני למצב הרגשי והנפשי שלנו ברור לכולנו, וכך גם הקשר בין מצבים נפשיים שונים המשפיעים אחד על השני. יום קשה בעבודה עלול לגרום לנו למתח נפשי שמביא לחולשה גופנית, מילה רעה שזרקו לעברנו גורמת לנו לעצבות, וטינות גורמות לנו רצון לברוח ולהשתמש בפתרונות זמניים שיגרמו לנו רק יותר סבל.

באופן כללי השפעות חיצוניות ופנימיות משפיעות הן על מצב רוחנו והן על האנרגיות והתחושות הגופניות שלנו, מה שגורם להשפעה נוספת על המצב הנפשי ועל היכולת שלנו לעשות את הבחירות הנכונות.

המצבים הרגשיים הללו, שניתן לכנותם כ"תחלואות של הנפש", מזיקים לנו יותר ויותר ככל שעוברות השנים, ולכן חשוב לזהותם אותם ולטפל בהם בהתאם. 10 "תחלואות הנפש" הבאות מכות בכולנו לעתים, ועל מנת שאכן תוכלו להתמודד עמן, מומלץ שתדעו עליהן, וגם על עצמכם, קצת יותר.

1. פחד וחרדה

פחד וחרדה מעידים על חוסר איזון שקיים בנו עם עצמנו, וגם עם העולם סביבנו שגורם לנו לחשוש ממנו בגלל סיבות כאלו ואחרות. לרוב הרגשות הללו נגרמים בגלל חוסר אמון שיש לנו לגביי טיב העולם וגם לגביי האנשים סביבנו, ואנו מתחילים לחשוש מהם גם כשאין סיבה לכך. הדרך הטובה ביותר לטפל במצבים של פחד וחרדה הוא לפתח ראיית חיים מפוכחת ומאוזנת על הסביבה שלנו. טבעי שנרגיש פחד ומעט חרדה בסביבה לא מוכרת, אך כשהם אינם נעלמים, זה עלול לגרום לנו לבעיות בהמשך חיינו, ולכן חשוב שנדע לשחרר אותם ונתחיל להאמין שלא כל מצב נתון עלול להתפתח למשהו שלילי. חרדות ותרחישים שליליים שאנו בונים לעצמנו בראש לא מתממשים לרוב, ולכן זה מיותר להקדיש להם זמן ואנרגיות שאנו יכולים להשקיע בדברים אחרים וחיוביים הרבה יותר.

2. רגשות טינה, כעס ואשמה כלפיי אחרים

לרבים מאיתנו יש נטייה להאשים את סביבתנו בדברים שליליים שקורים לנו, ובכך אנו בעצם נותנים לאחרים כוח על החיים שלנו. כשאנו מסירים מעצמנו אחריות אישית על מה שקורה לנו ומדביקים אותה על אחרים, מה שגורם לנו לפתח טינה, כעס ואשמה כלפיהם, אנו לא יכולים להחיל שינוי אמיתי בחיינו. יש מקרים בהם נסיבות חיצוניות אכן עלולות להכשיל אותנו, אך בדרך כלל יש לנו יותר כוח ממה שאנו חושבים, וחיוני להבין זאת על מנת לנהל אורח חיים תקין. חשוב שבכל מצב נתון תראו מה החלק שלכם בהצלחה או בכישלון שנבעו ממנו, ותחשבו מה אתם יכולים לשנות על מנת שכישלון לא יחזור על עצמו. זכרו שזכות הבחירה על האופן בו חייכם ייראו היא בידכם, והטלת האשמה על אחרים תגרום לכם להרגיש חסרי כוח וגם להתנהג בהתאם לכך, ועל כן עליכם להשתחרר מהמנהג הזה.

3. אשמה, בושה וחרטה

תחלואות הנפש הללו מוכרות לכל אדם שמרגיש אחריות גדולה כלפיי הגורל והחיים של אחרים, בייחוד כשקורה להם משהו שלילי. אמנם יש לנו אחריות חברתית כלפיי האנשים סביבנו, אך בסופו של יום כולנו בני אדם שעושים טעויות לעתים, ויהיו מצבים בהם נפגע באנשים שאנו אוהבים גם בלי להתכוון לכך. במצבים כאלו אסור שתתבוססו באשמה שלכם, שכן היא תאכל אתכם מבפנים ואף עלולה להשפיע לרעה על היחסים שלכם עם אותו אדם שנפגע מכם. קחו אחריות על המעשים שלכם והשתדלו לתקן את הטעות שעשיתם, אך אל תתנו לעצמכם לטבוע ברגשות אשמה ובושה על המעשים שלכם. כולנו ברי טעות, והרצון לתקן מצבים שליליים ופגיעות באחרים זה מה שעוזר להגדיר אותנו, ולא מעידות רגעיות ואנושיות שהן מנת חלקן של כל בן אדם.

4. עצבנות ושליליות תמידית

תחושה שלילית תמידית מעידה על תחלואת נפש שמזיקה לכם יותר ויותר ככל שעובר הזמן, והיא נובעת לרוב מניסיון חיים שלילי, או דעות שהוחדרו בנו מגיל צעיר. אנשים שמרגישים עצבנים ושליליים בחיי היום יום שלהם מתקשים לנהל אורח חיים אופטימי ושמח כמו שמגיע להם, וזה מצב שאף אחד לא מעוניין בו. בנוסף, אנשים עם יחס שלילי לחיים גם לא מרוצים כאשר קורה להם משהו חיובי, מפני שזה מעולם לא מספיק והבאר של השליליות עמוקה מדי. אם אתם נוטים להיות שליליים גם כאשר קורה לכם משהו חיובי, חשוב שתרחיקו את עצמכם מגורמים שמביאים לתחושות הללו, כמו אנשים שלעולם לא יודעים להגיד מילה טובה, סביבת עבודה רעילה או מקומות שגורמים לכם להרגיש רע עם עצמכם. באופן הזה תוכלו לנתק את עצמכם אט אט מדברים שליליים, ולהתקדם לכיוון אלו שמביאים לכם שמחה ואושר כמו שמגיע לכם.

5. התמכרויות

התמכרות היא לא בהכרח כזו שכרוכה באלכוהול, סמים או חומרים ממכרים אחרים, אלא כל דפוס התנהגות שלילי שמשפיע עלינו לרעה. יש אנשים שאוכלים יתר על המידה על מנת שיוכלו להרגיש טוב ולו לרגע, כאלו שנשארים במערכות יחסים שליליות על מנת שלא יהיו לבד וכאלו שמעשנים כדי להירגע. לא משנה מה ההתמכרות שלכם, היא נובעת מבעיה בנפש וצורך בהסחת דעת שתאפשר לכם להסוות כאב שאתם חווים. הדרך היחידה להתמודד עם התמכרויות ולהתגבר עליהן היא ללכת אחורה ולחפש את השורש של הבעיה שהצמיחה את הצורך בדפוס ההתנהגות השלילי שסיגלתם לעצמכם. רק כשתדעו מהו הדחף שמניע אתכם להתמכרות וחזרה על התנהגות מסוימת שוב ושוב, תוכלו לפתור אותו ולחיות חיים מאוזנים גופנית ונפשית.

6. אדישות לחיים

אחת מתחלואות הנפש הגדולות ביותר היא אדישות לחיים שגורמת לנו להרגיש שכל מה שאנחנו עושים הוא חסר טעם ומטרה. התחושה הזו מתישה את הגוף והנפש, וגורמת לנו להרגיש עייפות תמידית שלא קשורה למצב הגופני בו אנו נמצאים. אדישות מסוג זה עלולה להיות הרסנית, ויש להימנע ממנה על ידי הפיכת חייכם לחדורי מטרה לפי ההגדרה שלכם. בכל יום ויום חשוב שתשאלו את עצמכם מה גורם לכם לאושר, ומה עליכם לעשות על מנת להשיג אותו. בשלב הבא תצטרכו לבצע פעולות ושינויים קטנים על מנת להשיג את מבוקשכם – את אותם דברים שמגדירים אושר ותכלית בעיניכם. באופן הזה תהיה לכם מטרה ברורה וטעם לחיים לפי ראות עיניכם, וכך תוכלו לגבור על האדישות שנובעת פעמים רבות מכך שאנו לא חווים את החיים שאנו מעוניינים בהם.

7. תסמינים גופניים

תחלואות של הנפש מתבטאות כאמור בתסמינים גופניים דוגמת כאבי ראש, כאבי בטן, מתח בשרירים ועייפות. אם אתם סובלים מתסמינים גופניים דוגמת אלו ואחרים באופן כרוני ואין להם שורש גופני, כנראה שהמקור שלהם נפשי. על מנת שניתן יהיה לגבור על הבעיות הללו, עליכם לטפל במועקות הנפשיות שגורמות להן. שאלו את עצמכם מדי יום האם הצרכים הנפשיים והרגשיים שלכם מסופקים כמו שצריך, ואם תגלו שלא, כנראה שעליכם לפתור את המצבים שמביאים אתכם לאותן מועקות נפשיות, שמביאות למטרדים גופניים.

8. ריחוק נפשי

אנשים רבים כיום מתקשים להיקשר לאחרים סביבם בגלל שלל סיבות, הכוללות פעמים רבות קושי בקבלה ואהבה עצמית. אם אנחנו לא מסוגלים לאהוב את עצמנו, על שלל הפגמים והתכונות החיוביות שלנו, קשה במיוחד ליצור קשרים עם אחרים ולאהוב אותם, או לתת להם הזדמנות לאהוב אותנו. עליכם לשחרר את הלחץ שאתם מפעילים על עצמכם להיות מושלמים, ולהבין שמגיע לכם להיות נאהבים כמו שאתם, במיוחד בעיניי עצמכם. קבלו את העובדה שאתם מהווים מכלול של תכונות שהופכות אתכם למי שאתם, ואל תאדירו את הפגמים על חשבון הדברים החיוביים שיש בכם.

9. חוסר שמחה

האמרה "החיים קצרים מדי" אמנם נדושה, אך אין זה אומר שהיא לא נכונה, אלא להיפך. חשוב שתזכרו בכל עת שכולנו נמצאים בעולם לפרק זמן קצוב, ואסור שנמלא אותו בתחושות של חוסר שמחה תמידית. כיום דיכאון הפך למגיפה של ממש, ואנשים רבים מתקשים לגבור עליה, כל אחד מסיבותיו שלו. יש לטפל במצבים הללו ברצינות מפני שהם נוטים להעכיר את ראיית העולם, וגם להשפיע על היחסים שלנו עם אנשים אהובים סביבנו. עשו כל שביכולתכם על מנת שתוכלו לגרום לעצמכם אושר, אפילו למספר רגעים בכל יום, ואל תאגרו רגשות שליליים בתוככם; דברו עליהם עם בני משפחה, חברים ואפילו אנשי מקצוע שיעזרו לכם לגבור עליהם ולהגיע למצב בו אתם מאושרים בחייכם, ולא מסתובבים עם עננה שחורה מעל ראשכם.