כלי 21 – החלמה זוגית

כלי 21 – החלמה זוגית

מחקרים שבדקו מכורים שהחלימו, מגלים שאלו שהגיעו להחלמה ביחד עם נשותיהם, הגדילו את סיכוייהם להחלים בצורה משמעותית ביותר.

מה זה אומר? האם האישה גם היא צריכה להחלים מההתמכרות? התשובה היא חיובית באופן חד-משמעי. בין אם האישה ידעה על ההתמכרות ובין אם נודע לה הדבר רק לאחר שהבעל הגיע להחלמה, מדובר בטראומה נפשית, נוסף על הבעיה המרכזית: התמכרות – כל התמכרות, ובמיוחד התמכרות לתאווה – היא מחלה שפוגעת באינטימיות בצורה קשה. בדרך כלל, מצטרפים לכך יחסים לא בריאים שמבוססים על תלות, צורך בשליטה, ובעיות נוספות במבנה הזוגיות.

במקרים רבים, האישה הייתה מודעת להתמכרות, ואז הדברים אף החמירו. חלק מהנשים הפכו בעל-כורחן לשוטרות של בעליהן, בניסיון למנוע מהם ליפול, חלק נפגעו נפשית בצורה חמורה עד כדי כך שלא יכלו להמשיך לתפקד, וחלק הסתגרו בתוך עצמן מפחד לראות את המצב האמיתי כשאין ביכולתן להתמודד עם עוצמת הכאב.

לכן, אף שהאישה אינה צריכה להחלים מההתמכרות עצמה, היא צריכה להחלים מהמצב אליו ההתמכרות הביאה אותה. אמנם הנפגע העיקרי מההתמכרות הוא הבעל, אך גם האישה נפגעת מאוד.

גישה נפוצה בין נשות מכורים היא לומר שהבעיה היחידה שלהן היא התנהגות הבעל, וברגע שהוא יחלים – הכל יהיה בסדר, אך מסתבר שזו גישה שגויה, ואין אף אישה שלא זקוקה לתמיכה בחיים עם בעל מכור לתאווה.

המטרה המרכזית למענה אישה מגיעה להחלמה אישית היא כדי לדאוג לעצמה ולשפר את חייה שלה, אך יחד עם זאת, זהו הדבר הטוב ביותר שהיא יכולה לעשות עבור ההחלמה של בעלה. זוג שחולק את אותם תחומי עניין בהחלמה, והם שותפים לאותו מסע רוחני של טיפול בפגמי אופי, לקיחת אחריות וצמיחה - סיכוייהם לחיים טובים יותר גדולים מאלה של זוג בו הגבר עושה את המסע לבדו ואילו האישה אינה חלק מכך.

חשוב להדגיש שהמסע האישי של האישה הוא עניינה הפרטי. לא מומלץ  שהבעל ילחץ עליה, ובוודאי לא כדאי שהדבר יהפוך לעניין שבמחלוקת בין בני הזוג, אך אם הדבר אפשרי – כדאי ומומלץ שההחלמה תהיה זוגית ומשותפת.

עבור נשות המכורים קיים פורום מיוחד ב"שמור עיניך" (כדי לקבל גישה אליו, יש לפנות לדוא"ל help@org.il). כמו–כן, קיימות קבוצות מיוחדות לנשות המכורים בלבד, שם הן חולקות בניסיונן, כוחן ותקוותן, בין אם בעליהן הגיעו להחלמה ומצאו פתרון, ובין אם עדיין לא.

במקרים מסוימים, כדאי לשלב טיפול זוגי אצל איש מקצוע, כדי לשפר את התקשורת בין בני הזוג, ולהתמודד עם העבר המעיק על הקשר ומונע פתיחות ופריחה ביחסים. יש מקומות בהם מתקיימות גם פגישות חיות המיועדות עבור זוגות בהחלמה, בהן ניתן לשתף ולשמוע שיתופים בנושא ההחלמה בזוגיות באופן ספציפי, וכך ללמוד מניסיונם של אחרים.