כלי 20 – טיפול מקצועי

כלי 20 – טיפול מקצועי

טיפול מקצועי [1]

למה בכלל הגענו למצב של התמכרות? מדוע יש אנשים שיכולים לומר "לא" לעצמם, ואילו אנחנו לא מסוגלים לעמוד בפני הדחפים הפנימיים שמכריעים אותנו פעם אחר פעם? מסתבר שיכולות להיות לכך סיבות הנטועות בהיסטוריה שלנו, במה שעברנו כילדים, בחוויות שחווינו, ביחס של הורינו כלפינו, ועוד.

למשל, מכורים רבים גילו במהלך טיפול פסיכולוגי, שהבעיה שלהם החלה כאשר עברו התעללות מינית בשלב כזה או אחר בחייהם. רבים אפילו לא תיארו לעצמם שמה שעברו היה התעללות מינית, והדחיקו את המחשבה על כך במשך שנים ארוכות, אך המשיכו לסבול מההשלכות של מה שעברו, כשהם מזיקים לעצמם בהתנהגות מינית הרסנית.

יש מכורים הסובלים מבעיות המצריכות התערבות פסיכיאטרית, וכל עוד לא יקבלו את הטיפול הראוי, סיכוייהם להחלים שואפים לאפס. מדובר בעיקר באלו הסובלים מהפרעות נפשיות הקשורות לכפייתיות (כגון OCD, הפרעה טורדנית-כפייתית), אך גם כאלו הסובלים מבעיות נפוצות יותר (כמו ADHD, הפרעות קשב וריכוז) – יקשה עליהם להחלים בטרם יקבלו מענה לבעייתם.

איש מקצוע יכול לזהות את הבעיות וגם לתת להן מענה, בין אם מדובר בטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי. מה שכן, חשוב מאוד לבחור מטפל שמכיר את עולם ההתמכרויות בכלל ואת ההתמכרות לתאווה בפרט. מטפל שלא יבין אותנו, עלול לגרום יותר נזק מתועלת. מטפל שאינו מכיר היטב את הנושא, עלול לגרום לתסכולים ולנסיגה במצב, כיוון שלא יעניק את התמיכה וההבנה שהינן הבסיס הנדרש לכל טיפול מוצלח.

כך גם בנוגע לשילוב של טיפול מקצועי עם שיטת הצעדים והשתתפות בקבוצות – רוב המטפלים ימליצו על שילוב, כדי לקבל תמיכה והחלמה מרביות. יש מטפלים החוששים (מסיבות שונות) משיטת הצעדים, ולכן לא יתאימו לחברים שהחליטו להתמיד בשיטה זו.

כיום יש בארץ מגוון רחב של מטפלים בשיטות שונות, המכירים ומבינים את תחום ההתמכרויות, חלקם אף בעלי רקע דתי, כך שיגלו הבנה לתסביכים הנפשיים שלנו כמכורים הסובלים מפיצול אישיות, אשמה ובושה בגלל השימוש בתאווה. לקבלת פרטים אודות מטפל מומלץ לפי אזורי מגורים, ניתן ליצור קשר עם "שמור עיניך" בדוא"ל help@gye.org.il.

 [1]  אף שבמדריך מופיע הכלי של טיפול מקצועי אחרי הגמילה בשיטת 12 הצעדים, חברים שאינם מכורים יכולים לפנות קודם לכן לטיפול מקצועי (פסיכולוג, מטפל בשיטת CBT וכיו"ב), ולפתור את הבעיה שלהם מבלי להזדקק לצעדים.

תגובות (4)

 • Anonymous
  Anonymous
  08 January 2012 בשעה 17:36 |

  יישר כח על פעילותכם החשובה,
  חשוב לציין שיש לעשות שאלת רב לפני טיפול שגורם לסירוס!

 • Anonymous
  Anonymous
  21 March 2013 בשעה 08:25 |

  תקשיבו! אוננות ופורנוגרפיה זו לא סיבה לקחת את התרופות האלו!!!! גם לא הומוסקסואליות!!!!!!(גם אם עוברים על התורה בכרת!)
  בנאדם עלול להגיע למצב של יאוש מעצמו רק בגלל הדברים הנכתבים באתר הזה!!!! אם "החיזוק" שלכם לא עובד אז הבעיה אצלכם! אין מה להאשים את הבנאדם!
  בסך הכל זה יצר טבעי והכרחי ואסור(!) לשתק אותו בשום פנים ואופן אלא אם כן באמת החוק מחייב זאת לאדם שלוקה בנפשות אבל רק החוק יכול להחלחט (וגם זה שנוי במחלוקת) אם לתת למישהו את החומרים האלו!

  התגובה שלך תפורסם אחרי אישור המנהל.
 • Anonymous
  Anonymous
  17 November 2013 בשעה 00:28 |

  אז ככה אני הומו ואני גאה בעצמי !

  התגובה שלך תפורסם אחרי אישור המנהל.
 • Anonymous
  Anonymous
  27 July 2015 בשעה 19:05 |

  אני ממש לא חושב שזה פיתרון!! אנישוחחתי עם קו סיוע אחר והםעזרו לי לעבור מסע של תיקון למרות שהייתי ממש עמוק בפנים.. ממליץ בחום!! עצת נפש..

  התגובה שלך תפורסם אחרי אישור המנהל.

השאר תגובה

אתה מגיב כאורח.

בטל Submitting comment...