כלי 19 – ספונסר (מאמן אישי)

כלי 19 – ספונסר (מאמן אישי)

קבוצות ומפגשים הם דרך מצוינת לקבל תמיכה וללמוד כיצד ליישם את הצעדים, אך בדרך כלל אין די בכך. אם אנחנו רוצים להתקדם, כדאי שניקח לעצמנו ספונסר, מאמן אישי שידריך אותנו, יתמוך בנו ברגעים הקשים, יעודד אותנו להתקדם, ויחלוק איתנו את ניסיונו, כוחו ותקוותו מהמסלול האישי שעבר בעצמו.

הספונסר הוא לא איש מקצוע, והוא כמובן לא מושלם. הספונסר הוא בסך הכל חבר שהגיע להחלמה לפנינו, והספיק להתקדם בעבודת הצעדים, כך שהוא יכול להדריך אותנו. נוסף על כך, הספונסר משמש מעין "מראה" המשקפת את המצב האמיתי שלנו, כיוון שבשונה מאיתנו, הוא אובייקטיבי ויכול לראות את המצב לאשורו, וכך להזהיר במקרה הצורך.

חשוב להבין שהספונסר עושה את השירות בהתנדבות מלאה, והשכר שלו על ההשקעה הרבה בנו הוא ההחלמה שלו בעצמו. האלכוהוליסטים הראשונים הבינו שכדי להישאר נקיים, עליהם לעזור למכורים נוספים ולהעביר להם את המסר של ההחלמה, ולכן כאשר הספונסר עוזר לנו – בראש ובראשונה הוא תורם לעצמו.

אז איך מוצאים ספונסר? הדרך הטובה ביותר היא לחפש מישהו שיש לו מה שאנחנו רוצים לעצמנו. כאשר אנו נוכחים בקבוצות (טלפוניות או מפגשים חיים), אנו שומעים חברים משתפים, ובדרך כלל מוצאים את עצמנו "מתחברים" לחברים מסוימים באופן מיוחד, ואומרים לעצמנו שכך היינו רוצים שההחלמה שלנו תיראה.

אם אנחנו חדשים, ומיד רוצים להתחיל לעבוד על הצעדים אך איננו מכירים אף אחד, כדאי לפנות לחבר ולבקשו שיהיה עבורנו "ספונסר זמני", וכך הוא ידריך אותנו ובמקביל נוכל לפתוח עיניים ואוזניים ולחפש מישהו שמתאים לנו להמשך הדרך באופן קבוע.

חברים רבים מספרים שבלי הספונסר, הם לא היו נשארים בהחלמה, כיוון שהספונסר היה זה שנמצא שם עבורם כאשר הם התמודדו עם קושי גדול, עם רצון חזק לחזור לתאווה, עם חוסר ודאות ועם הונאה עצמית.

יש כמובן קושי לא קטן כאשר אנחנו לוקחים לעצמנו ספונסר, כיוון שהוא הולך להקשות עלינו את החיים... הספונסר לא יעשה עבורנו את העבודה, אלא רק יציע לנו מה לעשות. לכן, כשאנו לוקחים לעצמנו ספונסר, אנו עושים צעד גדול בכיוון ההחלמה, המתבטא לקיחת אחריות על עצמנו ועל ההחלמה שלנו.

תגובות (0)

השאר תגובה

אתה מגיב כאורח.

בטל Submitting comment...