20 הכלים

הקדמה במדריך שלפניכם קיבצנו את השיטות העיקריות שעזרו לנו. לא תמצאו כאן תיאוריות מורכבות, גם לא הפחדות ולא הבטחות, אלא בעיקר כלים מעשיים ופשוטים לביצוע. הכלים מסודרים מן הקל אל הכבד, לפי חומרת הבעיה. הכלים נכתבו על-פי ניסיונם של אלפי חברים, מכורים ושאינם מכורים, ומתוארים באופן פשוט ובהיר.
קרא עוד

כלי 1 – תפסיק! הכלי הראשון מיועד לעזור לנו להבין מהי הפסקה וכיצד עושים זאת. שים לב לכך שהמילה "הפסקה" – אין פירושה "סיום". אף אחד אינו אומר שכאשר אנחנו מפסיקים כעת – פירושו של דבר שלעולם לא ניפול שוב. יתרה מכך – זו אפילו אינה המטרה המוצהרת שלנו (לפחות לא בשלב זה). כעת איננו מעוניינים להפסיק לתמיד, אלא לצאת להפסקה.
קרא עוד

כלי 2 – גישה נכונה נקודות מבט נכונה אל מול המאבק הזה יכולה להיות משמעותית מאוד. רבים כותבים לנו ואומרים ש"אילו רק הכירו" בצעירותם את הגישות הנכונות, שאנו דנים בהן בתוך הקהילה שלנו, הרי שמלכתחילה לא היו נופלים להתמכרות.
קרא עוד

כלי 3 – שמירת עיניים בלתי אפשרי אפילו להתחיל להחלים מהתמכרות לתאווה כל עוד אנחנו ממשיכים להיות מופצצים בגירויים מכל עבר. התודעה שלנו כבר פיתחה הרגלים תאוותניים. אי אפשר להתבונן בתמונות מעוררות ולצפות שלא להתגרות. אי אפשר שהכול יהיה בהישג יד, ולצפות שלא נתקרב.
קרא עוד

כלי 4 – הקמת גדרות אם המטרה שלנו היא לא ליפול, ודאי שאנחנו צריכים להקים גדרות, בדומה לאדם שהולך על הגג ואינו רוצה ליפול ולהתרסק. העולם שלנו הופך להיות מסוכן יותר ויותר, ודברים שבעבר לא היו צריכים להיזהר מהם, הפכו היום לקרובים מאוד. מבחינה זו, אנו חיים על הקצה. תזוזה אחת לא נכונה – ואנחנו נופלים במהירות כלפי מטה.
קרא עוד

כלי 5 – מייל חיזוק יומי אלו מאיתנו שהינם מכורים, יודעים שזהו תהליך לכל החיים, אבל גם אלו שרחוקים מהתמכרות ומתמודדים עם תאווה "נורמלית", יצטרכו חיבור קבוע למקורות שיעניקו להם תזכורת וכוח להתמודדות. בדיוק לצורך כך קיים אימייל חיזוק יומי, העוסק בהתמודדות עם התאווה, ונשלח מדי בוקר לאלפי חברים המקפידים לא להחמיץ אותו בכל מחיר.
קרא עוד

כלי 6 – מימוש עצמי קשה עד בלתי אפשרי להפסיק את השימוש בתאווה (בכל דרגה שהיא) רק על בסיס התנגדות וכוח הרצון, ובלי תחליף שיתפוס את מקומה. הדבר נכון לגבי כל המתמודדים, הן צעירים הרוצים להפסיק לאונן, והן מבוגרים שהתאווה הפכה אצלם להתמכרות אמיתית ומשמשת מנגנון התמודדות עיקרי מול אתגרי החיים השונים.
קרא עוד

כלי 7 – פעילות גופנית כמו כל עשייה, פעילות גופנית נותנת לנו הרגשה טובה של הצלחה והתקדמות – ההפך מהריקנות המלווה את השיטוט והשימוש בתאווה. אלא שנוסף על כך, פעילות גופנית גם משפיעה באופן ישיר על המוקד במוחנו שבו מתחוללת ומתרחשת התאווה.
קרא עוד

כלי 8 – פעולות הפוכות רוצה ולא רוצה – זאת הבעיה שלנו בדרך כלל. חלק מאיתנו אינו יכול בלי וחלק מאיתנו אינו יכול עם, ולרוב גם בזמן השימוש בתאווה, כאשר אנחנו לחלוטין בתוך המעשה, עדיין יש בנו גם צד שמתנגד לכך, שמזהיר אותנו מפני ההשלכות הכואבות ושמנסה למנוע מאיתנו את הנפילה וההתרסקות. הבעיה היא ש(כמעט) תמיד אנחנו מפסידים במאבק מול עצמנו.
קרא עוד

כלי 9 – קפיצת אמונה: מסע בן 90 יום אם ניסית כבר את כל הכלים הקודמים אך לא ראית תוצאות בשטח, הגיע הזמן להתקדם הלאה. הפעם אנחנו עומדים מול הבעיה עצמה, ומנסים "ללכת על כל הקופה" ולהפסיק את השימוש לחלוטין. למה דווקא 90 יום? כיוון שנראה שפרק הזמן הדרוש לשינוי התנהגות מסוימת הוא 90 יום.
קרא עוד

כלי 10 – הפחתת הצריכה הפסקת הנפילות לחלוטין היא משימה מאוד קשה, ולכן במקום לנסות "ללכת על כל הקופה" יש אפשרות אחרת, והיא לנסות להפחית את המינון. במקום להחליט שוב (בפעם המי-יודע-כמה) שהנפילה שזה עתה חווינו תהיה הנפילה האחרונה לתמיד, ננסה להחליט על יעד ריאלי יותר.
קרא עוד

כלי 11 – הרגלים חדשים פעמים רבות, לאחר שדחינו את התאווה ועשינו פעולה אחרת, הפיתוי נחלש ואנו זוכים בשחרור. פעמים אחרות אמנם ניפול גם לאחר הפעולה החלופית, אך עדיין הרווחנו את תחילת שינוי ההרגל שלנו.
קרא עוד

כלי 12 – קבלות, שבועות ונדרים יש סוגים שונים של שבועות ונדרים, והחשוב ביותר הוא למצוא את הנוסח המדויק המתאים למצבך כעת, כדי שאכן תקבל את מירב התועלת מכך, ולא חס וחלילה תסתבך עם שבועה בעייתית או הבטחה למשהו שאינך יכול לעמוד בו. חשוב גם שהשבועה תהיה ספציפית ומוגבלת בזמן, כדי למנוע בעיות שלבסוף רק יעיקו לנו יותר על המצפון ויגררו אותנו נמוך יותר.
קרא עוד

כלי 13 – שבירת הבדידות אם רק היינו יכולים לשבור את מחסום הבדידות, להיפתח בפני אנשים אחרים שיבינו אותנו, לספר לחברים אמיתיים על ההתמודדות שלנו, הפיתוי של התאווה והכוח שלה עלינו היו נחלשים מאוד. למרבה השמחה, הניסיון של אלו מאיתנו שעברו את התהליך מגלה שיש דרך להיפטר מהסוד הגדול, מבלי לאבד את עצמנו, את הכבוד שלנו, את המשפחה שלנו וכן הלאה.
קרא עוד

כלי 14 – תמיכה חיצונית מעדויות של צעירים רבים עולה כי אחד הדברים שדחף אותם לשימוש יותר מכל, גם כאשר עדיין היה מדובר על נפילות ספורות שכל כך הרבה אחרים מתמודדים איתן, היה ההרגשה שאף אחד אינו יכול להבין אותם, והצורך הבלתי מסופק בתמיכה. 
קרא עוד

כלי 15 – הפורום כאשר אנו רואים חברים רבים שמתמודדים עם קשיים דומים לשלנו – אנו מתביישים פחות ומבינים יותר את המצב שלנו. כאשר אנו רואים אנשים אחרים שהיו במצב דומה או גרוע מכך וכיום הם נמצאים במצב טוב – אנו רואים שיש תקווה ויש סיכוי לשנות את המצב.
קרא עוד